Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje sredstvima dobrovoljnog pensijskog osiguranja". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
UNIVERZITET U BEOGRADU
EKONOMSKI FAKULTET
MASTER STUDIJE
Studijski program: Bankarski i finansijski menadžment
Predmet: Analiza osiguranja
PRISTUPNI RAD
Tema: Upravljanje sredstvima dobrovoljnog penzijskog osiguranja
Beograd, Januar 2010.
SADRŽAJ
Uvod……………………………………………………………………………………3
I Penzioni sistem: Pojam, uloga, nacin funkcionisanja i klasifikacija…..……....4
Pojam i uloga penzionog sistema………………………………………......4
Nacin funkcionisanja sistema………………………………………………..5
Klasifikacija penzionih sistema………………………………………….......6
Penzijski sistem Srbije – reforme i dizajn…………………………………..7
II Dobrovoljno privatno penzijsko osiguranje……………………………………….9
Model i nacin funkcionisanja………………………………………………....9
Investiciona politika dobrovoljnih penzijskih fondova..............................10
Alokacija aktive………………………………………………………...……. 12
Rocna struktura portfelja……………………………………………….……17
Struktura trzisnih rizika………………………………………………………18
III Zakljucak…………………………………………………………………….……. 20
Literatura……………………………………………………………………..………21
Uvod
Kada bismo danas zapoceli raspravu o bilo kom ekonomskom problemu javnost bi po pravilu za najveceg krivca predstavila ekonomsku krizu u koju je zapao svet pa samim tim i nasa zemlja. Da li bas u tome lezi cela istina? Da li je kriza uzrok ili samo akcelerator domacih problema koji se gomilaju u proteklih nekoliko decenija?
Tema ovog rada je, gledajuci kroz gore pomenutu prizmu, veoma interesantna i inspirativna. Naime, sa velikom dozom sigurnosti se moze reci da je kriza penzijskog sistema Srbije samo posledica nebrige i nekonzistentnosti razvojne politike tokom poslednjih nekoliko decenija dok je “dezurni krivac” tj.ekonomska kriza samo ogolila sustinu problema. Pomenuti problem se poceo resavati tek posle 2000. godine kada je usledio set reformskih poteza i kada su napravljeni pocetni koraci u pravcu postavljanja temelja samoodrzivosti.
Nasi mnogobrojni problemi, koji su imanantni zemaljama u tranziciji, kao da su zamaglili sliku domacoj javnosti o velicini i znacaju zdravog penzijskog sisitema koji ima veoma vazne pre svega socijalne pa onda i ekonomske funkcije.
Sa makroekonomskog aspekta ovaj sisitem produkuje visok deficit koji dostize cak 40% a za njegovo pokrivanje zaduzen je budzet odnosno svi gradjani. Sa mikro stanovista penzioneri kao korisnici su u veoma losem polozaju sa prosecnom penzijom od 20.000 dinara dok njih nekoliko stotina hiljada prima zagarantovan minimalan iznos od oko 11.000. Ne treba nam velika elaboracija da zakljucimo da korisnik koji prima minimalnu penziju ne moze ekonomski opstati i kao posledica toga postaje socijalno ugrozena kategorija na granici siromastva.
Resenja ovog problema postoje ali, kao i svaka bolest koja se ne leci na vreme, zahteva posebne zahvate koji ce biti bolni ali vode ka ozdravljenju.
Odabir teme “Upravljanje sredstvima dobrovoljnog penzijskog osiguranja” je moj doprinos naglasavanju nuznosti nastavka reformi u ovom sektoru pa cu kroz ovaj rad pokusati da ukazem na postojeca i potencijalana resenja i probleme koji se ticu takozvanog “III stuba” penzionog sistema sa posebnim osvrtom na upravljanje sredstvima.
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!